For tredje år i træk uddeles priser til de mest it-parate håndværksvirksomheder i Danmark.
Det er Mester Tidende og det uvildige it-rådgivningsfirma BASIT, der hvert år udpeger Danmarks mest it-parate håndværksvirksomheder
BOLIG & INDRETNING
| Emagasin1.dk
Priserne går til de virksomheder i byggeriet, der er længst fremme med at bruge it-værktøjer inden for fem centrale områder. Da håndværksbranchen er blevet mere it-bevidst i løbet af de seneste tre år, var det et skarpt felt. It-leverandøren bag tre af de fem vindere anbefaler at gå efter skalerbare og integrerede løsninger.
It-værktøjer er for alvor blevet en del af virkeligheden inden for byggeriet, og en ny it-analyse fra Dansk Byggeri peger på øget digitalisering inden for en lang række områder som eksempelvis tidsregistrering. Derfor har der været mange kvalificerede kandidater til priserne som de mest it-parate håndværkere, der bliver officielt overrakt i februar 2017.
"Vi honorerer de virksomheder, der har forholdt sig til sit behov, og som benytter det it-værktøj, der bedst understøtter behovet og spiller godt op mod forretningen. Har man tænkt i processer, før man vælger it-system, bliver resultatet som regel det bedste, og det er en rød tråd blandt vinderne på tværs af kategorierne i konkurrencen," siger Martin Profit Jakobsen, direktør i it-rådgivningsfirmaet BASIT, der er med til at uddele priserne til Danmarks mest it-parate håndværksvirksomheder.
Dansk Byggeris undersøgelse fra oktober 2016 peger på, at organisationens medlemmer har en højere it-modenhed i forhold til for få år siden. Der er ganske enkelt flere virksomheder, der i dag bruger it-værktøjer, og det har skubbet til holdningerne i byggeriet.
"Erfaringer med effektive it-værktøjer får håndværksvirksomhederne til at overveje, om der findes flere systemer og processer, der kan understøtte forretningen. Vi oplever blandt andet, at vores medlemmer har stor interesse i at overføre data fra byggepladserne til administrationssystemet i takt med udbredelsen af smartphones og tablets, og det skal gerne være i integrerede systemer," siger direktør i Dansk Byggeri Michael H. Nielsen.
Netop integration af it-værktøjerne er et nøgleord for EG Byg & Installation, der udvikler sin brancheløsning i tæt samarbejde med brugergrupper i branchen. It-leverandøren ser en sammenhæng mellem, at dem arbejder målrettet med at styre processerne, også er de håndværksvirksomheder, der klarer sig bedst i branchen. Og sammenlignet med sidste år har EG Byg & Installation konstateret en markant fremgang i timeregistreringerne blandt kunderne.
"Optimalt set understøtter it-systemet hele byggeprocessen i én sammenhængende løsning. Samtidig skal it-systemet kunne vokse og flytte sig i samme hastighed som den enkelte håndværksvirksomhed. Det gælder både i forhold til virksomhedens størrelse, arbejdsopgaver og processer, men også i forhold til medarbejdernes it-parathed og den teknologiske udvikling generelt," siger direktør hos EG Byg & Installation Brian Sørensen, som leverer IT-systemer til håndværksmestrene.
"Vi er selvfølgelig stolte af, at det igen i år er flertallet af prisvinderne, der benytter netop vores brancheløsning. Tager vi sidste år med, har vi vindere inden for alle kategorier. Det hænger godt sammen med, at vi leverer et it-system, der giver en hånd med under hele byggeriet – uanset om du er mester, svend eller bogholder," siger direktør hos EG Byg & Installation Brian Sørensen.
De mest it-parate virksomheder er:
- VAM A/S: Tilbudsgivning - Tømrermester Jakob Ebbesen ApS: Planlægning - Malmos A/S: Udførelse - Thomas Wils A/S: Aflevering - CAWO A/S: Administration
Det er Mester Tidende og det uvildige it-rådgivningsfirma BASIT, der hvert år udpeger Danmarks mest it-parate håndværksvirksomheder inden for fem centrale områder: tilbudsgivning, planlægning, udførelse, aflevering og administration. Årets vindere får overrakt priserne på Dansk Byggeris it-messe på Teknologisk Institut i Taastrup den 7. februar og i Aarhus den 8. februar 2017.
|