Rambøll-chef bliver ny formand for FRI - Foreningen af Rådgivende Ingeniører.

Rambøll-chef bliver ny formand for FRI - Foreningen af Rådgivende Ingeniører.
Den rådgivende ingeniørbranche har peget på Ib Enevoldsen som ny formand. Han afløser den 1. marts Carsten Toft Boesen fra NIRAS, som har været formand siden 2015.

På generalforsamlingen i FRI har medlemsvirksomhederne primo marts valgt ny formand, og det blev Ib Enevoldsen, administrerende direktør for Rambøll i Danmark.

Den rådgivende ingeniørbranche har peget på Ib Enevoldsen som ny formand. Han afløser den 1. marts Carsten Toft Boesen fra NIRAS, som har været formand siden 2015.

”Jeg er rigtig glad for, at jeg får muligheden for at bidrage til at sikre gode rammevilkår for branchen. Både for branchens store rådgivere og for de mange højt specialiserede mindre rådgivere, som hver dag stiller sin nationale og internationale viden til rådighed for kunder,” siger Ib Enevoldsen.

Ib Enevoldsen har været 1. næstformand i FRI siden 2017 og er desuden bestyrelsesmedlem i DI Rådgiverne. Han er uddannet civilingeniør og ph.d og har mere end 20 års erfaring som leder – senest som administrerende direktør for Rambølls danske forretning med 3.500 medarbejdere. Han har markeret sig i debatter og fora om Københavns udvikling, en infrastrukturvision for Danmark, og hvad Danmark kan gøre for at sikre højt kvalificeret arbejdskraft og sin konkurrencedygtighed.

FRI-fokus på aftalevilkår, digitalisering og arbejdskraft

Ib Enevoldsen forventer, at de vigtigste dagsordener i den kommende tid bliver afslutning på forhandlingerne af de nye aftalevilkår for branchen og sikring af, at de anvendes uden fravigelser, digitalisering af byggeriets værdikæde, og at der er tilstrækkeligt med ingeniører og naturvidenskabelige kandidater på arbejdsmarkedet.

På den korte bane vil især de nye aftalevilkår mellem bygherrer, rådgivere og totalentreprenører (ABR 18 og AB 18) betyde forandringer for alle parter i branchen.

”Fælles kendte og entydige aftalevilkår sikrer fair konkurrence, lavere tilbudsomkostninger, bedre samarbejde og færre konflikter. De gevinster, vi som branche får, høster vores kunder og samfundet også, og det glæder jeg mig til aktivt at bidrage til kommer til at ske, ” siger Ib Enevoldsen.
FRI har omtrent 300 medlemsvirksomheder, som i 2016 omsatte for 25 mia. kroner i Danmark og i udlandet.

Kort om Ib Enevoldsen:
• 54 år, uddannet civilingeniør og har en ph.d. fra Aalborg Universitet.
• 2015 -: Administrerende direktør for Rambøll i Danmark
• 2013-2015: Direktionsmedlem med ansvar for Transportmarkedet hos Rambøll, Danmark
• 2011-2013: Direktør for Transportdivision i Rambøll, Danmark
• 2002-2010: Afdelingsleder, broafdelingen i Rambøll
• 1995-2002: Projektleder og -chef, broafdelingen i Rambøll
• 1995: Brospecialist i Rambøll
• 1991-1994: Adjunkt og forfatter til 70 artikler i internationale tidsskrifter, Aalborg Universitet

Flere nyheder

Historien om dansk lodseri går over 500 år tilbage og er en vigtig del af danmarkshistorien. Nu er historien f... Læs mere!

Covid-19-pandemien har sat turbo på den digitale forbrugeradfærd og en digitalisering af branchen, der ellers ... Læs mere!

Lønmodtagere, der også driver selvstændig virksomhed, må se langt efter hjælp i den forlængelse af hjælpepakke... Læs mere!

Aftalen om forlængelse af hjælpepakker rummer ikke støtte for en stor del af de virksomheder, som fortsat blød... Læs mere!

PropTech Denmark har indgået samarbejde med landets største realkreditinstitut. Totalkredit træder ind i besty... Læs mere!

For at hjælpe kunderne endnu mere effektivt med deres leadgenerering har Serio Verify ansat to kvantefysikere. Læs mere!

Aalborg Portland udskifter to udtjente skibe med tre spritnye, specialbyggede fragtskibe. Læs mere!

Nyudnævnte adm. direktør for PropTech Denmark-netværket, Nadim Stub, skal især styrke innovationen og brugen a... Læs mere!

Det er 30 år siden Kirsten og Jesper Rungholm lettede med deres første fly. I dag råder de over 22 fly og har ... Læs mere!

2018 bragte historisk høj omsætning til Small Danish Hotels. Online oprustning og nye kundefordele har holdt d... Læs mere!