TDC Group overtager mobilselskabet Plenti, der har ca. 90.000 kunder.

TDC Group overtager mobilselskabet Plenti, der har ca. 90.000 kunder.
TDC Group overtager mobilselskabet Plenti, der har ca. 90.000 kunder.

Mobilselskabet Plenti bliver fremover en del af TDC Group, efter at de to parter er nået til enighed om en pris for overtagelse af virksomheden.

Aftalen betyder, at TDC Group overtager selskabet og dets ca. 90.000 mobilkunder fra dags dato. Købssummen for 100 pct. af aktierne i Plenti lyder på 74 mio. kr.

- Vi er glade for, at vi er nået frem til en aftale med Plenti. Det er en solid virksomhed med et stærkt team, der inden for en kort periode har fået rigtig mange kunder. Overordnet er opkøbet attraktivt både fra en finansiel og strategisk vinkel, siger koncerndirektør Michael Moyell Juul fra TDC Group.

Ejerskiftet kommer ikke til at betyde nogen ændringer for selskabets kunder, der alle fortsætter på deres nuværende abonnementer.

- Kunderne hos Plenti har et højt underholdningsforbrug, og den oplevelse vil blive endnu bedre, når kunderne får adgang til TDC's mobilnet, der er Danmarks bedste. TDC er landets største indholdsleverandør, så samtidig ser vi selvfølgelig også på, om vi kan styrke Plenti’s produkter med attraktivt indhold, siger direktør for Plenti, Peter Mægbæk.

I dag lejer Plenti sig ind på mobiloperatøren 3’s netværk, men TDC Group vil nu indlede en dialog med operatøren om muligheden for at flytte kunderne over på TDC Groups mobilnet snarest muligt.

- Vores primære fokus her og nu er, sammen med Plenti’s dygtige folk, at sikre, at alle kunder får en smidig overgang til TDC Groups mobilnet. Vi går derfor nu i gang med planlægningen af den del som det første, fortæller Michael Moyell Juul.

Plenti har 90 medarbejdere på kontoret i København NV, og alle ansatte fortsætter på uændrede vilkår.

Købet skal ikke godkendes af Konkurrencestyrelsen og træder derfor i kraft pr. dags dato.

Flere nyheder

Historien om dansk lodseri går over 500 år tilbage og er en vigtig del af danmarkshistorien. Nu er historien f... Læs mere!

Covid-19-pandemien har sat turbo på den digitale forbrugeradfærd og en digitalisering af branchen, der ellers ... Læs mere!

Lønmodtagere, der også driver selvstændig virksomhed, må se langt efter hjælp i den forlængelse af hjælpepakke... Læs mere!

Aftalen om forlængelse af hjælpepakker rummer ikke støtte for en stor del af de virksomheder, som fortsat blød... Læs mere!

PropTech Denmark har indgået samarbejde med landets største realkreditinstitut. Totalkredit træder ind i besty... Læs mere!

For at hjælpe kunderne endnu mere effektivt med deres leadgenerering har Serio Verify ansat to kvantefysikere. Læs mere!

Aalborg Portland udskifter to udtjente skibe med tre spritnye, specialbyggede fragtskibe. Læs mere!

Nyudnævnte adm. direktør for PropTech Denmark-netværket, Nadim Stub, skal især styrke innovationen og brugen a... Læs mere!

Det er 30 år siden Kirsten og Jesper Rungholm lettede med deres første fly. I dag råder de over 22 fly og har ... Læs mere!

2018 bragte historisk høj omsætning til Small Danish Hotels. Online oprustning og nye kundefordele har holdt d... Læs mere!