Til den kommende vintersæson tilføjer Slopetrotter Skitours to nye, franske destinationer til rejseprogrammet. Les 2 Alpes og Alpe d'Huez forstærker udbuddet af rejser til de franske Alper, og virksomheden ser stort potentiale i de både højtbeliggende og solbeskinnede skiområder. Med i alt 24 destinationer, hvoraf syv er franske, er Slopetrotter Skitours nu større end nogensinde i Frankrig.

Til den kommende vintersæson tilføjer Slopetrotter Skitours to nye, franske destinationer til rejseprogrammet. Les 2 Alpes og Alpe d'Huez forstærker udbuddet af rejser til de franske Alper, og virksomheden ser stort potentiale i de både højtbeliggende og solbeskinnede skiområder. Med i alt 24 destinationer, hvoraf syv er franske, er Slopetrotter Skitours nu større end nogensinde i Frankrig.
Slopetrotter Skitours byder gæster velkommen på yderligere to franske destinationer - Les 2 Alpes og Alpe d’Huez

En ny sæson betyder nye muligheder, og for at styrke sin position på markedet øger Slopetrotter Skitours sit udbud af rejser til Frankrig med to nye destinationer. Både Les 2 Alpes og Alpe d'Huez ligger i over 1.600 meters højde, hvilket giver de bedste forudsætninger for godt skiløb og snesikre skirejser. At destinationerne derudover er kendte for at være nogle af de områder i Alperne med flest solskinstimer gør dem helt perfekte for dem, der vil have højt skiløb i solskinsvejr. Skiområderne er store og har pister af varierende sværhedsgrad, og de passer derfor både til nybegyndere og til mere øvede skiløbere. Slopetrotter Skitours mener derfor, at destinationerne kan matche en bred målgruppe med varierende skierfaring.

-Det bliver rigtig spændende at kunne byde vores gæster velkommen til Les 2 Alpes og Alpe d'Huez, da vi længe har har en stigende efterspørgsel på destinationer i Frankrig. Det går også godt i spænd med virksomhedens vision om konstant vækst og om hele tiden at kunne tilbyde vores gæster noget nyt, siger Michael Rossen, direktør for Slopetrotter Skitours.

I forbindelse med de to nye destinationer har Slopetrotter Skitours også tilføjet nye flyruter, så man nu kan flyve fra både København og Stockholm til Grenoble, hvorfra der kun er 1,5 times transfer til både Les 2 Alpes og Alpe d'Huez. Tidligere skulle man flyve til Geneve, hvorfra transfertiden til Slopetrotter Skitours' franske destinationer er omkring tre timer.

Flere nyheder

Den klassiske landevejskro, Låsby Kro, er trådt ind i Small Danish Hotels. Dermed sætter hotelkæden endnu en b... Læs mere!

Hotels.com opfordrer danskere til blandt andet at vælge refunderbare bookinger. Læs mere!

Før Corona-pandemien lagde Norwegian an til et profitabelt 2020 og den bedste sommer nogensinde. Læs mere!

Den netop overståede sommer på Bornholm har slået alle rekorder. Læs mere!

Der er rift om parkeringspladserne i Københavns Lufthavn denne sommer. Læs mere!

Flere danskere sætter kurs mod Sverige, når familien skal på sommerferie. 2018 var det største danske turistår... Læs mere!

Naturskønne Costa Rica har fundet vej til danskernes ferieplaner. Det erfarer Jysk Rejsebureau. Læs mere!

Nordeuropas første internationale krydstogtkonference finder snart sted i København. Læs mere!

Som den første af forårets mange rutenyheder i Aarhus Airport er den nye direkte rute mellem Aarhus og Manches... Læs mere!

Trods det gode sommervejr blev 2018 et rekordår for den danske charterbranche. Læs mere!